Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Przejdź do treści strony Przejdź do stopki

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

im. Tadeusza Kościuszki

w Tarnowie ul. Sanguszków 28

Technikum nr 9 Branżowa Szkoła I stopnia nr 7

140-lecie najstarszej szkoły ogrodniczej w Polsce
Godło Polska

Jublieusz 140-lecia szkoły

Piątek 27 maja 2022 roku był ważnym i długo wyczekiwanym dniem w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Tego dnia szkoła oficjalnie świętowała 140-lecie istnienia. Z tej okazji społeczność tarnowskiego „Ogrodnika” przygotowała rocznicowe obchody, które stały się okazją do spotkania absolwentów z różnych roczników oraz aktualnych uczniów placówki.

Obchody Jubileuszu 140-lecia Szkoły rozpoczęły się o godzinie 11. Mszą Świętą w Kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. W celebracji nabożeństwa uczestniczył biskup diecezji tarnowskiej ksiądz Artur Ważny. Godzinę później w hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej odbyła Jubileuszowa Gala. Po przywitaniu gości przez pana dyrektora Roberta Kozioła oraz panią wicedyrektor Jolantę Chmurę, głos zabrali: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi pan Norbert Kaczmarczyk, posłanka na sejm RP pani Anna Pieczarka, były rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i jednocześnie absolwent naszej szkoły pan profesor Włodzimierz Sady, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie pani profesor Małgorzata Kołpa, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu pan profesor Dariusz Woźniak, zastępczyni prezydenta Tarnowa do spraw edukacji i sportu pani Bogumiła Porębska oraz prezeska zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Tarnowskiego Ogrodnika im. Władysława Woźnego oraz nauczycielka ZSEO pani Iwona Kapustka. Ponadto odczytano listy i uroczyste życzenia od nieobecnych tego dnia na Gali: posłanki na Sejm RP pani Urszuli Augustyn, przedstawicielki Zarządu Województwa Małopolskiego pani Iwony Gibas, rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pana profesora Sylwestra Tabora oraz małopolskiej kuratorki oświaty pani Barbary Nowak. Wręczono także drobne upominki na ręce dyrektora ZSEO. 

Zaproszeni gości w swoich przemowach podkreślali ważność tej rocznicy dla Tarnowa oraz doceniali istotność kształcenia zawodowego w obszarze rolnictwa, ogrodnictwa, architektury krajobrazu oraz kwestii związanych z hodowlą koni, uprawą winorośli, weterynarią i agroturystyką dla rozwoju subregionu tarnowskiego, miasta Tarnowa, jak również ościennych gmin.

Następnie o część artystyczną zadbali muzycy Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk Tuchowskich wraz z solistami oraz młodzież i nauczyciele, którzy zaprezentowali program artystyczny skupiający się na 140-letniej historii najstarszej szkoły ogrodniczej w Polsce. Występ młodych aktorów zebrał duże brawa publiczności.

Jubileuszowe wydarzenia w budynku szkoły rozpoczęły się od umieszczenia w zabytkowym żyrandolu kapsuły czasu. Swoista wiadomość do przyszłych pokoleń zawierała zarówno krótki list oraz materiały fotograficzne. Całość zwieńczyła degustacja tortu przygotowanego przez Adriannę Kutę – uczennicę trzeciej klasy technikum technologii żywności o specjalności cukierniczej. Finałowymi akcentami dnia była promocja monografii o tarnowskim „Ogrodniku” autorstwa pana Mirosława Czosnyki, absolwenta szkoły, oraz wręczenie uczennicom i uczniom certyfikatów EUROPASS za udział w projekcie „Nowe miejsca i przyjaźnie” w ramach programu POWER. 

Pragniemy podziękować za wsparcie Jubileuszu 140-lecia Szkoły sponsorom i darczyńcom: firmie WIALAN Langer i Wiatr, Radzie Osiedla nr 6 w Tarnowie „Gumniska Zabłocie”, firmie Róże Ogrodowe, firmie Intermarche, Pizzerii New York Pizza, firmie Ogrody Tarnów, Laboratorium Fotograficznemu Foto33, firmie Polmark, Wyższej Szkole Biznesu – National Louis-University, Radzie Rodziców ZSEO, absolwentom i absolwentkom: Stanisławie i Krzysztofowi Wróblom, Grzegorzowi Dziekanowskiemu, Janowi Hyżem, Małgorzacie Mierzwie.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

fot. Michał Słonczyński

Media o Jubileuszu:

tarnow.pl

ImprezowyRegion

tarnow.net.pl

tarnowska.tv

rdn.pl

tarnow.ikc.pl

tarnow.naszemiasto

KADR cz.1

KADR cz.2


Cykl spotkań "Nasz Gość" związany z Jubileuszem 140-lecia szkoły

Nasz Gość: Zenon Podstawski.

Wywiad z absolwentką Technikum Ogrodniczego panią Cecylią Czyż (z domu Niedojadło).

Nasz Gość: Lucyna Angermann (z domu Truchan).

Nasz Gość: Małgorzata Mochylska i Kazimierz Zachwieja.


Ciekawostki na temat historii ZSEO

140 lat tradycji i nowoczesności!

Jubileusz 140-lecia powstania najstarszej szkoły ogrodniczej w Polsce sprawia, że z dumą spoglądamy w przeszłość. Zawsze bowiem mieliśmy się czym chwalić! Od samego początku funkcjonowania nasza szkoła osiągała znakomite wyniki w uprawach sadowniczych. Już w 1902 roku zrobiliśmy furorę na Wystawie Sadowniczo-Ogrodniczej, a największym uznaniem cieszyły się wyhodowane przez naszych uczniów jabłka (kilkadziesiąt odmian!) i gruszki.

Przez lata pomagaliśmy również zakładać sady chłopskie, unowocześnialiśmy przyszkolne gospodarstwo i szkolną palmiarnię. W latach dziewięćdziesiątych dobrze poradziliśmy sobie z nową rzeczywistością, szybko przystosowując do niej ofertę – wprowadzając kształcenie na kierunku ekonomicznym i profil agrobiznesowy.

I pomyśleć, że zaczynaliśmy od małych ogrodów wiejskich…

Zdjęcia pochodzą z książki "Tarnowska Szkoła Ogrodnicza 1881-1981" pod red. W. Woźnego, A. Niedojadło, a także z prywatnego archiwum absolwenta naszej szkoły pana Stanisława Wiśniowskiego.


Dokładnie 28 czerwca nasza szkoła skończy 140 lat! Piękny wynik, prawda? Z tej okazji dwa razy w tygodniu przez miesiąc będziemy dzielić się ciekawostkami na temat historii ZSEO. 

Praca szkoły została zainaugurowana 28 czerwca 1881 roku, ale jej obecna nazwa nie towarzyszyła jej od początku. Najpierw kształceniem młodzieży zajmował się Zakład Sadowniczo-Ogrodniczy, następnie Krajowa Szkoła Ogrodnicza, Państwowa Szkoła Ogrodnicza, Tarnowska Szkoła Ogrodnicza, Zespół Szkół Ogrodniczo-Rolniczych i finalnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Jakby tego było mało, jesteśmy najstarszą szkołą ogrodniczą w Polsce!

Bez względu na nazwę lub okres historyczny (dwie wojny światowe!) zawsze robiliśmy swoje. Przez 140 lat!

Zdjęcia pochodzą z książki "Tarnowska Szkoła Ogrodnicza 1881-1981" pod red. W. Woźnego, A. Niedojadło.


Czy wiesz, że nasza szkoła kontynuowała swoją działalność pomimo trwających wojen?

W 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, szkoła musiała częściowo przerwać działalność dydaktyczną, ale kontynuowała prace związane z zakładem ogrodniczym oraz prowadziła kursy ogrodnictwa dla inwalidów wojennych (ukończyło je w sumie ponad sto osób!). Dokończono również egzaminy końcowe uczniów, których naukę przerwał początek działań wojennych.

Natomiast w okresie II wojny światowej szkołę ukończyło 178 osób! Warto pamiętać, że w 1939 roku, po tzw. kampanii wrześniowej, Państwowa Szkoła Ogrodnicza, jako jedna z kilku szkół w Tarnowie, uzyskała zgodę na prowadzenie zajęć. Pomimo tego, że okupant zakazał nauki języka polskiego i całkowicie usunął tematy dotyczące historii i geografii Polski, ówcześni nauczyciele nie poddali się i nawiązywali do dziejów narodu polskiego, za co należy się im ogromny szacunek!

Zdjęcie pochodzi z książki "Tarnowska Szkoła Ogrodnicza 1881-1981" pod red. W. Woźnego, A. Niedojadło.


Nasza szkoła, która jest najstarszą szkołą ogrodniczą w Polsce i funkcjonuje już od 140 lat, do swojej aktualnej siedziby przeprowadziła się po drugiej wojnie światowej. Placówka nosiła wówczas inną nazwę: Tarnowska Szkoła Ogrodnicza.

Razem z neoklasycystycznym pałacem książąt Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach, otrzymaliśmy również bazę dydaktyczną, którą stanowiło 100 ha ziemi. W przeszłości tereny te należały do książęcej rodziny.

Wtedy także patronem szkoły został Tadeusz Kościuszko. Ceremonia nadania imienia odbyła się 24 listopada 1946 roku. Z tej okazji lokalna społeczność ofiarowała popiersie bohatera narodowego autorstwa Jerzego Popiela. Ciekawostką jest to, że umieszczono je nad kominkiem w dawnej sieni pałacowej, gdzie znajduje się do dzisiaj.


Czy wiesz, ile osób pełniło funkcję dyrektora naszej szkoły? Nie? Jubileusz 140-lecia ZSEO jest doskonałą okazją, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Stanowisko dyrektorskie piastowało 11 osób. 

Pierwszym dyrektorem szkoły został Wojciech Maciaszek (na grafice po lewej) - absolwent francuskiej uczelni Ecole National de Versaille (dzisiaj znanej jako École Nationale Supérieure d'Architecture de Versailles). Placówką kierował on w latach 1890-1921.

Kolejnymi dyrektorami szkoły byli:

Józef Drewko (1921-1931)

Stanisław Szymański (1931-1947)

Stanisław Kosiński (1947-1948)

Stanisław Ropelewski (1948-1964)

Franciszek Szczutowski (1964-1971)

Aleksander Rabiej (1971-1978)

Władysław Woźny (1978-1992)

Jerzy Sokoła (1992-2016)

Alicja Czerwińska-Franek (2016-2018).

Aktualnie najstarszą szkołą ogrodniczą w Polsce kieruje pan Robert Kozioł (na grafice po prawej).

...

WIĘCEJ O DYREKTORACH SZKOŁY TUTAJ.


Kolejna garść ciekawostek z okazji 140-lecia najstarszej szkoły ogrodniczej w Polsce! 

We wtorek, 6 lipca, miała miejsce 120. rocznica urodzin Romana Władysława Sanguszki herbu Pogoń (ur.1901 – zm.1984), a historia naszej szkoły od okresu powojennego jest przecież nieprzerwanie związana z rodziną Sanguszków.

Książę Roman urodził się w Gumniskach (wówczas jeszcze leżących koło Tarnowa). Sami Sanguszkowie stali się właścicielami Tarnowa w latach 20. XVIII w. i pozostali nimi do 1878 roku. Wspominany dzisiaj członek familii słynął przede wszystkim z miłości do koni arabskich i motoryzacji. Był także ostatnim męskim przedstawicielem Sanguszków, który mieszkał w pałacu w Gumniskach – tym samym, w którym dzisiaj mieści się nasza szkoła!

Ostatnim męskim przedstawicielem książęcej rodziny jest natomiast Paweł Sanguszko. W sierpniu 2012 roku po raz ostatni odwiedził on Pałac w Gumniskach. W podroży – która przybrała również sentymentalny wymiar – towarzyszyła mu matka Klaudia (zmarła końcem września 2020 roku). Co warte zaznaczenia, arystokraci mieszkający na stałe w Brazylii chętnie co jakiś czas odwiedzali Polskę i Tarnów, w którym żyli ich przodkowie. Wizyty zwykle miały miejsce w okresie letnim.

fot. czarno-biała: książę Roman Sanguszko w 1931 r., źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

fot. kolorowa: księżna Klaudia z synem Pawłem w trakcie wizyty w Tarnowie w 2012 r., źródło: archiwum ZSEO


140 lat istnienia najstarszej szkoły ogrodniczej w Polsce to nie tylko czas nauki i kształcenia kolejnych pokoleń, ale także dobra zabawa. Te zdjęcia mówią same za siebie.

Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów naszych absolwentów - pana Stanisława Wiśniowskiego, pani Joanny Kurc i pana Michała Cieślaka.


W minionym roku szkolnym 2020/2021 w ZSEO zajęcia prowadziły 54 osoby. Ile nauczycielek i ilu nauczycieli pracowało w naszej szkole w jej 140-letniej historii? Tego dowiecie się z publikacji, jaką z okazji jubileuszu przygotowuje aktualnie Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Tarnowskiego Ogrodnika im. Władysława Woźnego. Jako ciekawostkę związaną z tym tematem prezentujemy trzy zdjęcia kadry pedagogicznej: z września 2002 roku (dwie fotografie) oraz wiosny 2004 roku.

Wszystkich, którzy pragną włączyć się w działalność Stowarzyszenia lub podzielić się wspomnieniami z lat spędzonych w najstarszej szkole ogrodniczej w Polsce, zachęcamy do kontaktu: https://www.zseo.tarnow.pl/stowarzyszenie-absolwentow.


GALERIA ZDJĘĆ

Lata 20-30

Zjazd z okazji 100 lecia szkoły

Budynek szkoły i jego otoczenie

Egzaminy

Wydarzenia i uroczystości szkolne

Wycieczki

Zajęcia praktyczne

Zjazdy Absolwentów

Fotografie ze zbiorów pani Joanny Kurc

Fotografie ze zbiorów pana Michała Cieślaka

Fotografie ze zbiorów pana Stanisława Wiśniowskiego


do góry